Architektura widziana rękoma

9 czerwca br. Katedra Planowania Przestrzennego Projektowania Urbanistycznego i Ruralistyki Wydział Architektury PK zainspirowana przez dr. inż. Andrzeja Hrabca prof. PK zorganizowała w Szkole dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul Tynieckiej 6 spotkanie z młodzieżą. Do szkoły dzięki Kierownikowi Katedry dr hab. inż. arch. Rafałowi Blazy prof. PK i dr hab. inż. arch. Bogusławowi Podhalańskiemu prof. PK zostały dostarczone wybrane makiety, wykonane przez dyplomantów w ramach obrony prac magisterskich. Po powitaniu nas przez dyrektora Szkoły dla Niewidomych i Słabowidzących Marcina Dębskiego, głos zabrał Bogusław Dąsal będący Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Osób z Niepełnosprawnościami. Z jego ust padło wiele ciepłych słów na temat szkoły przy ul Tynieckiej i podziękowań do pracowników PK za realizację tak ważnego projektu dla młodzieży. Następnie wystawę otworzył Kierownik Katedry dr hab. inż. arch. Rafał Jerzy Blazy prof. PK. W niezwykle przystępny dla dzieci i młodzieży sposób wytłumaczył czym zajmuje się nasza Katedra, czego uczymy studentów, dlaczego kompozycja jest, tak ważna dla układów urbanistycznych oraz architektury. Słuchaczom również wytłumaczono jak wygląda tworzenie makiet, czym jest skala w architekturze i urbanistyce oraz jak dyplomanci wykonują makiety.

Po oficjalnej części wystawę oddano w ręce dzieci. I przysłowiowo „zaczęło się”: dzieciaki, grupami ruszyli do ataku na makiety, a my zaczęliśmy odpowiadać na nieskończoną ilość pytań:

  • „Czy to jest rynek, a to kościół? (tak) A to przy rynku, co tak wystaje? (ratusz) Duża ta makieta, czemu? Bo to całe miasteczko (aha). A ile ono ma mieszkańców? (2500 mieszkańców) O to duże miasto. (uśmiech).”
  • „A ta sąsiednia makieta jest w tej samej skali? (tak) to czemu tu budynki są takie wysokie (bo to centrum biurowe w Sofii) A co to Sofia? (Stolica Bułgarii) to dlatego takie wysokie, to wieżowce (tak).”
  • „O jaka wysoka makieta, ona jest wyższa ode mnie (ile ona ma pięter?) zaczyna się liczenie, jej to taki wysokie dom (naprowadzam dłoń na człowieczka w tej samej skali co cała makieta) to nie możliwe, w tej skali człowiek jest taki mały, to ja nie zobaczyłbym ręką szczytu! (uśmiech).”
  • „A czemu ta makieta jest taka mechata? (bo ona pokryta jest trawą) dachy budynków też (tak) a czemu tu jest tak ślisko? (bo to woda). acha już rozumiem, już to widzę. (uśmiech).”
  • „A te wieże to kościół? (nie to meczet, bo ten dyplom był robiony w Bejrucie, a to takie miasto, słyszałam. (uśmiech).”

Kolejna klasa, kolejne pytania, kolejne pytania, kolejne uśmiechy zrozumienia. Uczniowie dotykając makiet pytali nie tylko, z czego są wykonane ale i zainspirowani próbowali określić co jest ich tematem. Sądząc po kolejnych następujących pytaniach –ten świat widziany rękoma stawał się lepiej widziany, możemy nawet cieszyć się, iż pojęcie skali zostało przez nich zrozumiane. Niestety RODO uniemożliwia nam, to co tak bardzo nas satysfakcjonuje pokazanie zdjęć roześmianych młodych ludzi, którzy widzieli świat w miniaturze.

Dziękujemy młodzieży za mini chóralny koncert, w tym za sto lat odśpiewane pomysłodawcy wydarzenia, który dzień wcześniej obchodził urodziny dr A. Hrabcowi. Wasz wspaniały śpiew został w naszej pamięci. Na zawsze też nam zostaną w pamięci podziękowania napisane w brajlu, które stanowią dla nas miłą pamiątkę spotkania.

Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz, Dziekan Wydziału Architektury PK Magdalena Kozień-Woźniak, prof. PK oraz Telewizja TVP 3 Kraków.

W pięknym ogrodzie pełnym kwiatów, przy sprzyjającej pogodzie czuliśmy się przyjęci serdecznie, tak jak wita się tych, którzy przyszli z nowiną nowych form poznania świata. Zostaliśmy zapewnieni  o chęci stałej współpracy .pomiędzy szkołą, a PK. Mamy nadzieję, iż uda się nam nie zawieść. Gościliśmy w szkole, która jest niezwykle otwarta na socjalizację młodych ludzi, starającą się przygotować uczniów do różnych zawodów przy akceptacji i zrozumieniu swoich wzrokowych ograniczeń. Do zobaczenia !

Relacja w TVP 3 do obejrzenia w Internecie Kronika Krakowska 9 czerwca br. godz. 21.30.

 

Dr hab.inż.arch. Rafał Blazy prof. PK i Dr inż. arch. Andrzej Hrabiec prof. PK

 

Fot. nr 1. Rafał J. Blazy (w środku) czyni rozpoczęcie wystawy, po prawej dyrektor szkoły M. Dębski, po lewej A. Hrabiec, fot. M. Chuderska.

Fot. nr 2. Bogusław Dąsala Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Osób z Niepełnosprawnościami zabiera głos, fot. M. Chuderska.

Fot. nr 3. Andrzej Hrabiec tłumaczy grupie uczniów makietę osiedla mieszkaniowego, fot. M. Chuderska.

Fot. nr 4. Grupa uczniów wraz z nauczycielkami oglądają makiety rękoma, fot. M. Chuderska.

Fot. nr 5. Rafał Blazy opowiada grupie uczniów znaczenie kolejnej makiety, fot. M. Chuderska.